Vlaňajší deficit Slovenska bol vyšší, vyrátal to Eurostat

22.10.2012

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií bol v minulom roku na Slovensku mierne vyšší, ako pôvodne avizoval rezort financií.

Podľa aktuálnej druhej notifikácie európskeho štatistického úradu Eurostat totiž dosiahol schodok rozpočtu verejnej správy vlani 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP), kým podľa pôvodných údajov dosiahol 4,82 % výkonu ekonomiky.

Vo finančnom vyjadrení deficit vlani dosiahol 3,414 mld. eur. Podľa Štatistického úradu SR môžu za revíziu schodku nové údaje o výbere daní.

„V porovnaní s údajmi predloženými Eurostatu na jar 2012 došlo hlavne k revízii výšky akruálnych daní s negatívnym vplyvom na deficit sektora verejnej správy.

Pri výpočte deficitu a dlhu za rok 2011 sme vychádzali z najaktuálnejších dostupných údajov za subjekty klasifikované v sektore verejnej správy a odporúčaní Eurostatu,“ konštatuje vo svojom vyhlásení Štatistický úrad SR, ktorý údaje Eurostatu na notifikáciu odosiela.

Celkový dlh verejnej správy tak podľa údajov štatistikov v minulom roku stúpol na 29,911 mld. eur z necelých 27 mld. eur v roku 2010. Znamenalo to nárast podielu dlhu na hrubom domácom produkte z 40,99 % na 43,28 %.
Podľa detailných údajov pritom za vlaňajším deficitom verejných financií stála takmer výlučne ústredná štátna správa. Tá totiž vykázala schodok na úrovni 3,683 mld. eur. V miernom mínuse skončila aj miestna samospráva, a to v sume 11,8 mil. eur, fondy sociálneho zabezpečenia boli naopak v prebytku 280,5 mil. eur.