Vo Frankfurte predstavili novú eurobankovku zo série Európa

FRANKFURT 10. januára (WEBNOVINY) – V Nemecku vo štvrtok predstavili novú eurobankovku zo série Európa.

Informuje o tom na svojej internetovej stránke Národná banka Slovenska (NBS), ktorá uverejnila tlačovú správu Európskej centrálnej banky (ECB).

Odhalenie bankovky bolo hlavným bodom otvorenia výstavy „Nová tvár eura“, ktorá prebieha od 11. januára do 10. marca vo Frankfurte nad Mohanom. Novú päťeurovku ukázal prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Prvá séria eurobankoviek sa dostala do obehu pred viac ako desiatimi rokmi.

Obrazom: Predstavenie novej päťeurovej bankovky

Nová bankovka z druhej série má vylepšené ochranné prvky. „Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je séria bankoviek pomenovaná. Nápadné „smaragdové číslo“ mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým,“ upresňuje tlačová správa ECB uverejnená na stránke NBS. Tieto ochranné prvky, ktoré majú byť súčasťou všetkých nových bankoviek, sa dajú ľahko overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

Nová päťeurovka sa dostane do obehu 2. mája. V priebehu nasledujúcich rokov obyvatelia eurozóny začnú používať aj ostatné bankovky, tzn. 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €. Najprv sa budú použivať spoločne so starými, ale tie postupne prestanú byť zákonným platidlom. Kedy sa tak stane bude oznámené v dostatočnom predstihu. „Bankovky prvej série si však stále zachovajú svoju hodnotu a v národných centrálnych bankách krajín eurozóny ich bude možné vymieňať bez časového obmedzenia,“ uvádza tlačová správa ECB.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...