Vo štvrtok rástli ceny ropy a zlata

13.4.2012

NEW YORK 13. apríla (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok rástli druhý deň po sebe. Špekulácie, že Čína, druhý najväčší svetový spotrebiteľ ropy, vykáže silný štvrťročný rast hrubého domáceho produktu (HDP), zvýšili chuť investorov na nákup rizikovejších aktív.

Cenu čierneho zlata tiež nahor ťahal solídny dopyt v talianskej emisii dlhopisov. Obchodníci s ropou čakajú na výsledok nového kola rokovaní medzi Iránom a svetovými mocnosťami o sporný jadrový program Teheránu, ktoré sú na pláne v sobotu.

Ak by boli rokovania úspešné, mohla by klesnúť riziková prirážka, ktorá pre obavy z narušenia dodávok čierneho zlata z Iránu vytlačila nahor ceny ropy doposiaľ v tomto roku o 15 %.

Cena britskej ropy Brent vzrástla o 1,53 USD na 121,71 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy posilnila o 94 centov na 103,64 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok rástli. Podpísalo sa pod to silnejšie euro a očakávania ďalších stimulov Federálneho rezervného systému (Fed) pre ekonomiku USA.

„Je dobré, že zlato sa dostalo opäť hore. Neočakávam väčšiu sériu strát, ani sériu ziskov, pretože v piatok tu máme čínske HDP a infláciu v USA, čo bude trh pozorne sledovať,“ povedal analytik VTB Capital Andrej Krjušenkov. Spotová cena zlata bola o 21:00 GMT na úrovni 1 675,14 USD za uncu, čo bolo o 1,07 % viac ako záverečná hodnota zo stredy. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 1,2 % na 1 680,60 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,3153 USD)