Vo verejnej správe sa bude testovať voľne šíriteľný softvér

8.7.2012

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR (MF) začína pilotný projekt testovania bezplatného alternatívneho open source softvéru vo verejnej správe.

Ministerstvo financií sa obrátilo na ostatné rezorty s výzvou na spoluprácu a požiadalo ich o informácie, do akej miery by sa mohli do projektu zapojiť.

Zatiaľ sa prihlásili ministerstvo obrany, rezort životného prostredia a ministerstvo kultúry.

Zástupcovia rezortov už tento projekt prebrali na neformálnom stretnutí 2. júla. Rokovali o výbere vhodných programov na testovanie, počte užívateľov zapojených do testovania, využití doterajších skúseností s open source softvérom a možnostiach vnútornej alebo vonkajšej technickej podpory pri testovaní.

Za účelom oficiálneho a transparentného riadenia pilotného projektu vznikne pracovná skupina, ktorá nasadenie vo verejnej správe otestuje. Zástupcom verejnosti v tejto pracovnej skupine bude podľa MFSR Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT). Možnosť zapojiť sa do projektu majú stále aj ďalšie subjekty verejnej správy a samosprávy.

Open source softvér je voľne šíriteľný, upravovateľný a jeho používanie nie je viazané na žiadnu špecifickú skupinu ľudí alebo činnosť. Hocikto ho môže modifikovať a odvádzať z neho nové produkty, pretože jeho zdrojový kód musí byť voľne dostupný.