Vo voľnej menovej politike chce pokračovať i Janet Yellenová

WASHINGTON 15. novembra (WEBNOVINY) – Zástupkyňa šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Janet Yellenová vyslovila rozhodnú podporu odvážnych krokov centrálnej banky USA zameraných na podporu ekonomického rastu a snahu o zlepšenie zamestnanosti označila za úplne nevyhnutnú.

Vyjadrila sa tak vo štvrtok v bankovom výbore amerického Senátu, kde odpovedala na otázky zákonodarcov, ktorí budú rozhodovať o jej nominácii za šéfku Fed-u.

Yellenová jasne dala najavo, že bude pokračovať v mimoriadne voľnej menovej politike, kým neprevládne presvedčenie, že nastalo trvalé ekonomické zotavovanie, ktoré dokáže vytvárať pracovné miesta.

Ak Senát Yellenovú vo funkcii potvrdí, čo sa všeobecne očakáva, táto bývalá profesorka sa stane najmocnejšou ženou v histórii svetového finančníctva. Nominoval ju prezident Barack Obama. Nahradiť má terajšieho šéfa Fed-u Bena Bernankeho, ktorého funkčné obdobie sa končí v januári.

Fed od konca roka 2008 udržiava úroky v blízkosti nuly a svoju súvahu zväčšil štvornásobne prostredníctvom masívnych nákupov dlhopisov. Niektorí republikánski poslanci sa obávajú, že tieto kroky vytvárajú riziko vyvolania inflácie alebo cenových bublín.

Yellenová pripustila, že nakupovanie dlhopisov, čiže kvantitatívne uvoľňovanie, nemôže trvať donekonečna a konštatovala, že Fed si je vedomý toho, že program nákupov aktív má aj mínusy aj plusy. Dodala však, že plusy v súčasnosti prevažujú nad mínusmi.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...