Všeobecná poisťovňa má zatiaľ najmenej čakajúcich pacientov

27.9.2013

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má podľa jej hovorkyne Petry Balážovej v týchto dňoch historicky najnižší počet poistencov na čakacích listinách od roku 2011.

Počet poistencov, ktorí čakajú na plánovanú zdravotnú starostlivosť, sa za posledné štyri mesiace znížil o 19 percent. V súčasnosti ich je 6 934, čo z celkového počtu klientov štátnej poisťovne predstavuje 0,2 percenta.

Najmenej čakajúcich pacientov má VšZP v nemocniciach v Trnavskom, Nitrianskom a Prešovskom kraji, naopak najviac zase v Žilinskom a Banskobystrickom.

Okrem čakacích zoznamov sa podľa VšZP skrátila aj dĺžka čakania na operácie. „Kým napríklad v apríli čakali poistenci na operácie oka priemerne 5,5 mesiaca, v súčasnosti čakajú v priemere 3 mesiace. Aj to len v troch zdravotníckych zariadeniach a preto, lebo čakajú na konkrétneho operatéra. V ostatných nemocniciach sa operácie oka vykonávajú priebežne, pacienti teda nie sú zaraďovaní na čakacie listiny,“ uviedla Balážová.

Menej čakajúcich ako i kratšie lehoty pripisuje VšZP projektu „Kto operuje dostane viac“, s ktorým začala ešte v apríli tohto roka. Štátna poisťovňa ponúka zdravotníckym zariadeniam bonus sto eur za každého odoperovaného poistenca.

Zároveň zvýšila i úhrady za operácie, ktoré sú financované inak ako platbou za hospitalizáciu, konkrétne za výmenu bedrového a kolenného kĺbu a za artroskopické výkony. Do projektu sa doteraz zapojilo 62 ústavných zdravotníckych zariadení.