VšZP bude nemocniciam priplácať sto eur za operáciu

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Nemocnice, ktoré budú operovať, dostanú viac peňazí. Za každého odoperovaného pacienta na vybraných 18 chirurgických odboroch by si mali prilepšiť o sto eur.

Novú filozofiu financovania zavádza Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od apríla tohto roka. Týkať sa bude všetkých univerzitných, fakultných a všeobecných nemocníc.

Cieľom tohto opatrenia je podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia, aby sa pacienti dostali na bežné i plánované operácie skôr ako doteraz. „Rozhodli sme sa podporovať tie zdravotnícke zariadenia, ktoré operujú. Chceme sa priblížiť operovanosťou k európskemu priemeru,“ uviedol Forai.

Ako riaditeľ VšZP pokračoval, všetky hospitalizácie, počas ktorých podstúpia klienti VšZP operáciu, budú bez limitu a teda sa budú uhrádzať nad dohodnutý zmluvný objem. K tomuto kroku VšZP podľa Foraia okrem iného motivovala analýza, ktorá ukázala, že na chirurgických odboroch odoperujú z desiatich len štyroch pacientov.

VšZP zároveň od apríla zvyšuje i ceny za operácie, ktoré sú financované inak ako platbou za hospitalizáciu. Konkrétne pôjde o artroskopické výkony, kde zvýšenie bude predstavovať o 300 eur a operácie bedrových a kolenných kĺbov, u ktorých ceny oproti minulému roku stúpnu v rozmedzí od 200 do 400 eur.

Cez tieto opatrenia ponúka VšZP nemocniciam ročne 36 mil. eur, na tento rok alikvótna čiastka predstavuje sumu 22 mil. eur. Ako spresnil riaditeľ sekcie ekonomiky VšZP Miroslav Vaďura, peniaze pôjdu z kladného hospodárskeho výsledku poisťovne, ako aj z obchodno-finančného plánu na rok 2013.

„Budem veľmi rád, ak sa súkromné zdravotné poisťovne pridajú. Bude to určite v prospech nemocníc, bude to určite v prospech pacienta,“ dodal Forai.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...