VšZP má signály, že lekári podpisujú dodatky zmlúv

28.6.2012

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má signály, že ambulantní lekári podpisujú dodatky k zmluvám, ktoré majú zabezpečiť ich plynulé pokračovanie aj od 1. júla.

V dodatku navrhla VšZP všeobecným lekárom navýšenie, ktoré v priemere na ambulanciu predstavuje mesačne viac ako 200 eur a pre ambulanciu špecialistu približne 256 eur.

„Väčšina dodatkov bola expedovaná v stredu, takže podpísané dodatky začali prichádzať len dnes. Podľa čiastkových výsledkov k dnešnému predpoludniu evidujeme už viac ako 15 percent podpísaných dodatkov. Ďalšie podpísané dodatky prichádzajú priebežne,“ upresnila vo štvrtok pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková.

Ak by aj niektorí lekári od 1. júla 2012 nepodpísali tento dodatok a nemali by zmluvný vzťah s VšZP, poisťovňa zabezpečí svojim poistencom zdravotnú starostlivosť v zmysle zákona. „VšZP má prísľub Asociácie nemocníc Slovenska i Asociácie fakultných nemocníc, že v prípade potreby môže ísť poistenec na vyšetrenie aj priamo do nemocnice,“ dodala Gašparíková.

Ak lekári nepodpíšu, pacienti budú platiť plnú sumu

„Je to len hra na nervy našich členov, my máme opačné informácie,“ povedal pre agentúru SITA prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) a predseda Zdravity Ladislav Pásztor. Lekári sa podľa jeho slov informujú, ako naložiť s ponukami na nové zmluvy, vo štvrtok budú v krajských mestách zasadať členské schôdze, organizácie tak zistia presný stav podpísaných a nepodpísaných zmlúv.

„Pre neochotu dohodnúť sa zo strany VšZP dnes lekárov budeme informovať aj o postupe po 1. júli. Pre pacientov VšZP budeme poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ako ukladá zákon a dohodli sme sa, že do 6. júla nebudeme pýtať od pacientov žiadne peniaze,“ vysvetlil Pásztor s tým, že dovtedy sa chcú s VšZP dohodnúť na nových zmluvách.

Ak by lekári nové zmluvy s VšZP ani potom nepodpísali, pacienti, ktorí sú v nej poistení, by u nich museli za ošetrenie hradiť plnú sumu. Problém však bude od začiatku s predpisovaním liekov, keďže nezazmluvnení lekári nemôžu predpisovať lieky na účet poisťovne.

Pacienti by teda za všetky lieky doplácali. Ambulantní lekári, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora (SLK), Zdravita a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast sú podľa Pásztora zatiaľ naďalej pripravení nepodpísať nové zmluvy s VšZP, ak im poisťovňa nedá viac peňazí. Zmluvy so štátnou poisťovňou majú uzavreté do 30. júna, pôvodne požadovali ich navýšenie od 1. júla o 20 percent.

Lekári vraj slovenských pacientov neopustia

„Z tejto požiadavky sme už ustúpili, v jednotlivých oblastiach nám stačí, aby VšZP dorovnala svoje zmluvy s výškou zmlúv poisťovní Dôvera a Union, ktoré majú so všeobecnými lekármi,“ konštatoval Pásztor.

V priemere chcú zvýšiť mesačnú platbu za kapitáciu poistenca o 20 centov. SLK, Zdravita a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast majú podpísané mandátne zmluvy o zastupovaní približne s 2 600 lekármi, zastupujú teda asi 70 percent všetkých ambulantných lekárov.

Podľa SLK, Zdravity a AVLDD porušila VšZP postup pri uzatváraní zmlúv, keď ich ako splnomocnených zástupcov obišla a návrhy zmlúv doručuje jednotlivým ambulanciám. Zástupcovia všetkých troch strán tvrdia, že poisťovňa začala vyvíjať nátlak na poskytovateľov ambulantnej starostlivosti a nebráni sa ani nepravdivým informáciám, len aby dosiahla podpis zmlúv. Avizovali, že sú pripravení kedykoľvek sadnúť za rokovací stôl s predstaviteľmi VšZP a dohodnúť sa.

„Ubezpečujeme našich občanov, že my lekári pacientov neopustíme a zasadíme sa za čo najrýchlejšie vyriešenie súčasnej zložitej situácie v zdravotníctve,“ konštatuje sa v spoločnom vyhlásení SLK, Zdravity a AVLDD.