Výdavky francúzskych spotrebiteľov klesli o necelé percento

PARÍŽ 28. februára (WEBNOVINY) – Výdavky francúzskych spotrebiteľov oslabili v januári o 0,8 %, čo bolo viac, než sa očakávalo. Spotrebitelia utrácali menej na kúpu áut.

Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil francúzsky štatistický úrad. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že výdavky francúzskych domácností, ktoré sú kľúčovým motorom tamojšej ekonomiky, klesnú v januári iba o 0,2 %.

Štatistický úrad ďalej informoval, že predaj áut v sledovanom období oslabil o 11,7 % po raste o 5,6 % v decembri. Výdavky na energie poskočili 1,5 %. V decembri výdavky spotrebiteľov podľa revidovaných údajov vzrástli o 0,2 %. Pôvodné údaje pritom uvádzali, že budú stagnovať.

Výdavky francúzskych spotrebiteľov sú slabé už niekoľko mesiacov, pričom na ne negatívne vplýva vysoká nezamestnanosť, ktorá sa v súčasnosti nachádza na viac ako 15-ročnom maxime, ako aj slabý rast zaostávajúci za vládnymi cieľmi.

„Výhľad pre spotrebu vo Francúzsku nie je obzvlášť svetlý,“ povedal ekonóm banky ABN Amro Joost Beaumont. Dodal, že negatívne na domácnosti bude v nasledujúcich mesiacoch vplývať zvýšenie daní, pomalší rast miezd a pokračujúca vysoká nezamestnanosť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...