Vyhláška o liekoch donúti pacientov platiť ešte viac

6.3.2012

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – O finančnom zaťažení pacientov o 15,8 miliónov eur dôsledkom vyradenia 92 liekov z kategorizačného zoznamu, informovali na utorkovej tlačovej besede odborné lekárske spoločnosti.

Lieky prestali zdravotné poisťovne preplácať od začiatku decembra 2011, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ich totiž zaradilo na zoznam tzv. doplnkových liekov, za ktoré si pacient musí platiť sám. V minulom roku si za ne pacienti doplatili dohromady 28,9 miliónov eur.

Odborné spoločnosti vyhlášku kritizujú dlhodobo. Tvrdia, že rezort zdravotníctva ňou chce šetriť na pacientoch. Priznávajú, že viaceré lieky sú zaradené na zoznam doplnkových opodstatnene, zároveň ale pripomínajú, že v niektorých prípadoch by si pacienti mali priplácať za vysoko efektívne lieky, ktoré sú jedinečnou možnosťou liečby bez možnej alternatívy.

Samotné ministerstvo zdravotníctva sa v minulosti bránilo tým, že chce vyhláškou iba zabezpečiť účelné a efektívne vynakladanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia.