Výhliadky slovenského hospodárskeho rastu sú čoraz horšie

23.11.2012

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Vyhliadky budúcoročného hospodárskeho rastu Slovenska sú z pohľadu bankových analytikov čoraz horšie.

Tí totiž v pravidelnom prieskume Národnej banky Slovenska (NBS) už tretí mesiac v poradí zhoršujú svoje prognózy rastu hrubého domáceho produktu na budúci rok. V novembri predikciu zrevidovali o ďalšiu desatinu percentuálneho bodu na 2 %.

Za posledný štvrťrok tak už očakávania budúcoročného hospodárskeho rastu banky skresali o 0,4 percentuálneho bodu. Na druhej strane odhady na tento rok analytici komerčných bánk naopak opäť mierne navýšili z 2,3 % na 2,4 %.

O čosi negatívnejšie pritom bankoví analytici vnímajú aj očakávaný vývoj spotrebiteľských cien. Odhady koncoročnej harmonizovanej inflácie pre rok 2013 totiž oproti októbru navýšili z 3,5 % na 3,7 % a inflácie meranej národným indexom z 3,5 % na 3,6 %.

Pre tento rok zostáva odhad rastu spotrebiteľských cien na nezmenenej úrovni. Harmonizovaná inflácia ako aj inflácia meraná národným indexom by mala dosiahnuť 2,9 %.

Prognózy bankových domov ohľadom hospodárskeho rastu sa tak pre budúci rok dostávajú do súladu s odhadmi centrálnej banky a rezortu financií. NBS totiž očakáva v budúcom roku rast na úrovni 2 % a ministerstvo 2,1 %.

Bankári však napriek miernemu navýšeniu predikcie stále zostávajú pesimistickejší v prognózach pre tento rok. Centrálna banka totiž predpokladá tento rok rast o 2,7 % a ministerstvo financií o 2,5 %.

Tak NBS, ako aj rezort financií sa pritom pri septembrovej aktualizácii makroekonomických prognóz zhodli v názore, že tohtoročný rast ešte bude výrazne ťažiť z nových projektov, ktoré boli rozbehnuté v automobilovom priemysle.

Tento vplyv sa však v budúcom roku vplyvom bázického efektu vytratí a slovenské hospodárstvo ovplyvnené slabnúcim zahraničným dopytom a stále slabým domácim dopytom svoju dynamiku spomalí.