Výnosy talianskych a španielskych dlhopisov klesli

4.9.2012

LONDÝN 4. septembra (WEBNOVINY) – Výnosy zo španielskych a talianskych vládnych dlhopisov v utorok klesli, keďže investori uvítali vyhlásenia šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho.

Podľa jeho slov by program nákupu vládnych cenných papierov jednotlivých krajín so splatnosťou do troch rokov neznamenal porušenie pravidiel EÚ.

„V prípade, že hovoríme o dlhopisoch so splatnosťou do jedného roka, dvoch rokov a dokonca aj troch rokov, tieto dlhopisy budú rýchlo splatné. Z našej činnosti tak vznikne veľmi malý monetárny efekt,“ vyhlásil Draghi.

Výnosy z dvojročných španielskych vládnych cenných papierov sa znížili o 12 bázických bodov na 3,39 %. Výnosy z dvojročných talianskych vládnych dlhopisov klesli rovnako o 12 bázických bodov a dostali sa tak na úroveň 2,59 %.

Podľa Draghiho program nákupu dlhopisov podporí úlohu banky v udržiavaní cenovej hladiny na stabilnej úrovni. „Všetky tieto opatrenia sú spôsobom, ako naplniť náš mandát, ktorým je udržiavanie stability cenovej hladiny,“ povedal.

„Všetko toto sa týka ďalšieho prežitia spoločnej európskej meny v čase, keď ostatný svet začína klásť otázky o existencii eura,“ dodal.