Výnosy z dlhopisov problémových krajín eurozóny stúpli

LONDÝN 18. marca (WEBNOVINY) – Výnosy z talianskych, španielskych aj portugalských vládnych dlhopisov v pondelok stúpli. Pod tento rast sa podpísala situácia na Cypre.

Výnosy z talianskych desaťročných vládnych dlhopisov v pondelok stúpli o 13 bázických bodov na 4,73 %, kým výnosy z ekvivalentných španielskych dlhopisov vzrástli o 15 bázických bodov na 5,08 %.

Výnosy z desaťročných portugalských vládnych cenných papierov posilnili o 16 bázických bodov na 6,16 %.

Obyvateľov Cypru zachvátila panika v sobotu po tom, ako lídri EÚ a Medzinárodného menového fondu odsúhlasili pre ostrovnú krajinu záchrannú pôžičku. Súčasťou jej prijatia je totiž okrem iného aj to, že na pomoci sa musia podieľať aj klienti tamojších bánk.

Tí prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako 100 tisíc eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 percenta. Obyvatelia sa snažili v reakcii na správy vybrať z bankomatov svoje úspory, banky ich však krátko na to uzavreli a zablokovali aj akékoľvek elektronické operácie.

Aby Cyprus získal medzinárodnú finančnú pomoc, vo výške 10 mld. eur, musel akceptovať daň z bankových vkladov, v opačnom prípade by krajina zbankrotovala, vysvetľoval prezident Nicos Anastasiades občanom v televíznom prejave. „Riešenie, ktoré sme dosiahli, nie je to, ktoré sme chceli, ale je za daných okolností menej bolestivé,“ povedal Anastasiades. Pôžičku ešte musí schváliť cyperský parlament.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...