Výnosy z dlhopisov Ríma a Madridu vzrástli

LONDÝN 14. februára (WEBNOVINY) – Výnosy z vládnych dlhopisov Španielska a Talianska v utorok vzrástli po tom, čo medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti oboch krajín.

Výnosy z 10-ročných španielskych bondov vzrástli o štyri bázické body na 5,329 %, v prípade ekvivalentných talianskych dlhopisov sa zvýšili rovnako o štyri bázické body na 5,65 %.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v pondelok zhoršila výhľad a ratingy ôsmich krajín eurozóny, medzi nimi aj Slovenska, a Veľkej Británie. Agentúra poukázala na zvýšené makroekonomické a finančné riziká vyplývajúce z dlhovej krízy v eurozóne, ktoré môžu viesť k prehĺbeniu špecifických problémov dotknutých krajín.

Ratingy Francúzska, Rakúska a Veľkej Británie agentúra potvrdila na stupni Aaa a pridelila im negatívny výhľad. Ratingy Talianska a Malty agentúra znížila na úroveň A3 zo stupňa A2, Portugalska na Ba3 z Ba2, Slovenskej republiky a Slovinska na A2 z A1 a Španielska na A3 z A1. Výhľad ratingov týchto krajín agentúra zmenila na negatívny zo stabilného.

Cena poistenia záväzkov európskych krajín stúpla

Cena poistenia záväzkov (Credit default swap – CDS) Španielska, Veľkej Británie a väčšiny krajín v eurozóne v utorok zdražela. Dôvodom je zníženie ratingu šiestim krajinám EÚ od medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s, vrátane Talianska, Španielska a Portugalska. Okrem toho agentúra varovala, že Francúzsko, Veľká Británia a Rakúsko by mohlo stratiť najvyšší rating. Päťročné deriváty CDS na poistenie záväzkov Španielska vzrástlo na 374 bázických bodov. Rovnaké poistenie britských záväzkov zdraželo o 2 bázické body na 77 bázických bodov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...