Výnosy zo španielskych dlhopisov rekordne stúpli

23.7.2012

MADRID 23. júla (WEBNOVINY) – Výnosy z desaťročných vládnych dlhopisov dosiahli v pondelok najvyššiu úroveň od vzniku eurozóny.

Avizovaná žiadosť ďalšieho regiónu španielska, Murcie, o finančnú pomoc z Madridu totiž podporila obavy investorov, že Španielsko bude potrebovať kompletný balíček medzinárodnej finančnej pomoci.

Výnosy zo španielskych desaťročných vládnych dlhopisov stúpli o 28 bázických bodov na 7,55 %, kým výnosy z päťročných španielskych cenných papierov stúpli o 47 bázických bodov na 7,33 %, čo je rovnako rekordne vysoká hodnota od vzniku eurozóny. Výnosy z dvojročných španielskych dlhopisov sa zvýšili o 66 bázických bodov na 6,42 %.

Druhým španielskym autonómnym spoločenstvom, ktoré požiada centrálnu vládu v Madride o finančnú pomoc, bude Murcia.

V nedeľu to tamojším médiám potvrdil predseda murcijskej vlády Ramón Luis Valcárcel Siso. Ten však varoval, že pomoc z 18-miliardového fondu vytvoreného vládou nebude žiadnym darom a očakáva „tvrdé podmienky“ spojené s úverom.

Podľa Valcárcelových slov bude región na pobreží Stredozemného mora od vlády premiéra Mariana Rajoya žiadať 200 až 300 miliónov eur. Murcia susediaca s ďalším vysoko zadlženým autonómnym spoločenstvom Valencia sa na Madrid chce oficiálne obrátiť v septembri.

Španielsky vládny kabinet ešte minulý týždeň vo štvrtok schválil program v objeme 18 miliárd eur, ktorý má pomôcť spoločenstvám pri plnení ich finančných záväzkov. Hneď na druhý deň záujem o pomoc deklarovala Valencia, ktorá bude potrebovať približne dve miliardy eur.

Ekonomika klesla
Španielska ekonomika medzi aprílom a júnom zrýchlila tempo medzikvartálneho poklesu na 0,4 % po tom, čo sa v prvom štvrťroku zmenšila o 0,3 %. Informovala o tom v pondelok centrálna banka krajiny.

V medziročnom porovnaní ekonomika podľa odhadu banky oslabila o 1,0 %, kým v prvom kvartáli klesla o 0,4 %.

Oficiálne predbežné údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) za druhý kvartál majú byť známe 30. júla.

Podľa aktualizovanej prognózy, ktorú zverejnila v piatok vláda v Madride, španielsky HDP v roku 2013 klesne o 0,5 %. Skorší odhad pritom počítal s rastom o 0,2 %.

V tomto roku by sa mala štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny zmenšiť o 1,5 % a nie o pôvodne uvádzaných 1,7 %.