Vyše 40 percent Slovákov neušetrí ani euro

19.3.2012

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Slováci v šetrení príliš úspešní nie sú. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia, podľa ktorého až 42 percent obyvateľov Slovenska mesačne neušetrí ani jedno euro. Oproti vlaňajšku sa v tomto smere takmer nič nezmenilo.

V roku 2011 rovnakú odpoveď uviedlo v prieskume 43 percent opýtaných. Aj napriek tomu, že štatistiky vykazujú ekonomický rast, na domácnosti to podľa Home Creditu nemá príliš veľký vplyv.

„Ľudia bez úspor a s napätým rozpočtom sú rizikovou skupinou, pretože aj pri najmenšom výpadku príjmov nedokážu hradiť svoje bežné výdaje. Medzi tie patria napríklad nájomné, elektrika či inkasá,“ tvrdí analytik Home Credit Slovakia Michal Kozub. Podľa neho príjmy tejto skupiny obyvateľov stačia iba na pokrytie základných životných potrieb.

V porovnaní s vlaňajškom vzrástol počet ľudí, ktorí dokážu ušetriť do sto eur. Zatiaľ čo vlani ich bolo 10 percent, tento rok takto odpovedalo 15 percent opýtaných. Naopak, klesol počet ľudí, ktorí ušetria veľkú čiastku peňazí, teda nad 300 eur.

Stredná hodnota, tzv. medián, bola v tomto roku iba na výške 10 eur. Na rozpočtoch domácností sa tak podpisujú zvlášť rastúce ceny. Ide hlavne o náklady na vykurovanie, ale aj elektriku či vodné a stočné.