Výsledky hodnotenia Best Companies for Leadership 2012

3.5.2012

BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Výsledky rebríčka, v ktorom experti globálnej poradenskej spoločnosti Hay Group každoročne hodnotia spoločnosti podľa kvality ich lídrov, ukázali, že firmy s najlepším leadershipom dosahujú lepšie finančné výsledky než ich konkurenti. V uplynulých desiatich rokoch bola výnosnosť akcií spoločností umiestnených v rebríčku BCL 5,39 %, zatiaľ čo spoločnosti v rebríčku S&P 500 dosahujú výnosnosť akcií 2,92 %. Hodnotených bolo 2 300 organizácií z celého sveta.

Kým v Európe sa na prvom mieste rebríčka Best Companies for Leadership umiestnila spoločnosť Unilever, celosvetové prvenstvo patrí spoločnosti General Electric.To, čo odlišuje spoločnosti v rebríčku BCL od celosvetovej konkurencie, sú inovácie. Vďaka schopnostiam svojich lídrov majú lepšie predpoklady zvládnuť byrokratické prekážky, ktoré inováciám stoja v ceste, a zužitkovať nápady, ktoré prichádzajú od mladších zamestnancov. Dokonca realizujú neziskové projekty len preto, aby skúsili niečo nové.

„Niektorým spoločnostiam sa darí napredovať aj napriek náročným ekonomickým podmienkam. Spoločnosti umiestnené v rebríčku BCL uplatňujú vizionársky prístup. Uvedomujú si, že inovácie sú kľúčom k ich rastu a schopnosti prežiť na konkurenčnom globálnom trhu,“ uviedol Dr. Georg Vielmetter, európsky expert spoločnosti Hay Group pre oblasť leadershipu.

Najlepšie spoločnosti v oblasti leadershipu

Európsky prím v rebríčku si už druhý rok po sebe drží spoločnosť Unilever. Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé (2) a nemecký gigant Siemens (3) sú v tesnom závese. Silné zastúpenie v rebríčku majú holandské organizácie. V top desiatke európskeho rebríčka BCL sa umiestnila aj ropná spoločnosť Shell (5).
L’Oréal, známa francúzska kozmetická spoločnosť, v tohtoročnej lige BCL postúpila z ôsmej na štvrtú priečku. Polepšil si aj telekomunikačný operátor Vodafone. Z minuloročnej desiatej priečky skočil na tohtoročné šieste miesto. Santander je jediná banka, ktorá si obhájila miesto v rebríčku. Tento rok jej patrí ôsma priečka.

„Pozitívne hodnotím najmä fakt, že v kontraste s upadajúcim hospodárskym rastom v tohtoročnom rebríčku prevládajú spoločnosti z výrobného sektora. Patria k nim napríklad ABB a Daimler,“ hovorí Georg Vielmetter.
Dominantné postavenie v celosvetovom rebríčku BCL majú spoločnosti zamerané na spotrebný tovar so sídlom v USA. General Electric, Procter & Gamble, IBM, Microsoft a Coca-Cola obsadili prvé miesta celosvetového poradia.

Tabuľka 1: Najlepšie spoločnosti v oblasti leadershipu v Európe (European Best Companies for Leadership)

 Pozícia Spoločnosť 1 Unilever 2Nestlé3Siemens4L’Oreal5Shell6Vodafone7ABB8Santander9Danone10Daimler
Zdroj: European Best Companies for Leadership 2012, Hay Group

Tabuľka 2: Najlepšie spoločnosti v oblasti leadershipu na svete (Global Best Companies for Leadership)

 PozíciaSpoločnosť1 General Electric 2 Procter & Gamble3IBM4Microsoft5Coca-Cola6McDonald’s7Accenture8Wal-Mart9Johnson & Johnson10Unilever11Toyota12Nestlé133M14Southwest Airlines15Exxon Mobil16PepsiCo17Siemens18Shell19Dow20FedEx
Zdroj: European Best Companies for Leadership 2012, Hay Group