Výsledky nemeckej ekonomiky zvýšili cenu britskej ropy

16.5.2012

NEW YORK 16. mája (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy v utorok stúpli. Prispeli k tomu pozitívne výsledky nemeckej ekonomiky, ktoré vyvážili obavy z politickej neistoty v Grécku.

Ceny americkej ropy sa naopak znížili, keď ich smerom nadol podľa obchodníkov tlačili očakávania, že sa zásoby ropy v minulom týždni zvýšili ôsmy týždeň po sebe.

Cenový rozdiel medzi britskou a americkou ropou sa tak zvýšil. Cena júnových dodávok britskej ropy Brent stúpla o 67 centov na 112,24 USD za barel. Cena júnových dodávok ľahkej americkej ropy oslabila o 80 centov na 93,98 USD za barel a zaznamenala tak už tretí deň poklesu po sebe.

Ceny zlata oslabili v utorok na nové štyri a polmesačné minimum. Dôvodom bol pokračujúce oslabovanie spoločnej európskej meny voči americkému doláru. Zlyhanie gréckych politikov pri zostavovaní koaličnej vlády v krajine totiž zvyšuje obavy z finančnej krízy v eurozóne.

Po šiestich kolách bezvýsledných rozhovorov prestali grécki politici rokovať o podobe novej vlády a krajinu čakajú nové voľby. To vyvoláva obavy z víťazstva ľavice, ktorá je proti úsporným opatreniam. Spotová cena zlata sa do 19:30 GMT znížila o 0,88 % na 1 542,60 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 18,60 USD na 1 542,50 USD za uncu.