Výsledky stresových testov španielskych bánk posilnili trh

2.10.2012

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok posilnil, pričom smerom nahor ho potiahli finančné podniky.

Dôvodom bola úľava po zverejnení výsledkov stresového testovania španielskych bánk, ktorá neobsahovala žiadne prekvapenia.

„Niektoré výsledky stresového testovania zväčšili dôveru voči španielskemu bankovému systému, hoci Španielsko aj tak pravdepodobne bude potrebovať podporu zo strany Európskej únie,“ povedal Cyrille Urfer zo švajčiarskej banky Gonet.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel vyššie o 1,4 % na úrovni 1 104,71 bodu.

Išlo o najvýraznejšie jednodňové posilnenie indexu od 6. septembra, kedy si pripísal 2,4 %. Trhu pomohli aj dobré správy o vývoji americkej ekonomiky.

Priemyselný sektor USA totiž v septembri prvýkrát od mája vzrástol. Táto správa podporila európske akcie v závere obchodovacieho dňa.

Americký akciový trh nový mesiac naštartoval miernym rastom. Pomohlo mu prekvapujúce septembrové posilnenie priemyselného sektora USA. Zdraželi napríklad akcie finančných podnikov, banka Goldman Sachs si pripísala 2,8 %.

Viaceré bluechipsové akcie vzrástli na 52-týždňové maximum a indexu Dow Jones sa preto darilo lepšie ako širšiemu trhu. Podnik General Electric vzrástol o 0,4 % a firma IBM získala 1,5 %. Index Dow Jones stúpol o 0,58 % na 13 515,11 bodu, index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 0,27 % na 1 444,49 bodu, ale technologický Nasdaq oslabil o 0,09 % a uzavrel na hodnote 3 113,53 bodu.

Japonskému trhu sa však v utorok nedarilo pre obavy z toho, aké zisky vykážu podniky, keďže niektoré firmy zredukovali svoje prognózy. Pokles trhu zmiernil rast mobilného operátora Softbank Corp. Spoločnosť poskočila o 2,9 % po tom, ako oznámila, že kúpi menšieho konkurenta, firmu eAccess Ltd. Spoločnosť Shimamura Co Ltd prevádzkujúca sieť predajní s odevmi však spadla o 4,1 %. Firma totiž informovala, že za svoj druhý štvrťrok končiaci sa 20. augusta evidovala medziročný pokles zisku o 3,9 %. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 0,1 % na 8 786,05 bodu, čo bola jeho najnižšia úroveň za tri týždne. Širší index Topix klesol o 0,2 % na 731,19 bodu.