Výsledky volieb v Nemecku pomohli trhu dlhopisov

LONDÝN 23. septembra (WEBNOVINY) – Vládnym dlhopisom krajín eurozóny sa v pondelok darilo. Investori totiž nepredpokladajú podstatné zmeny v nemeckej politike podpory slabších ekonomík Európskej menovej únie po tom, ako strana kancelárky Angely Merkelovej tretíkrát zvíťazila v parlamentných voľbách.

Výnosy z desaťročných talianskych štátnych cenných papierov, ktoré vláda musí platiť investorom, sa znížili o 0,7 bázického bodu na 4,29 %.

Výnosy z rovnakých štátnych cenných papierov Španielska klesli o 1,1 bázického bodu na 4,32 %. Výnosy z írskych dlhopisov sa znížili o 2,3 bázického bodu na 3,87 %, čiže sa dostali najnižšie za takmer šesť týždňov.

„Je to trochu pozitívne pre trhy okrajových členov eurozóny,“ povedal Piet Lammens z banky KBC. Investori sú však zvedaví na to, ako bude vyzerať nová vláda v Nemecku. Merkelová síce v nedeľu dosiahla výrazné osobné víťazstvo, ale zdá sa, že jej Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemá dostatok hlasov na to, aby vládla sama. Merkelovej strana pravdepodobne bude musieť presvedčiť ľavicových konkurentov, aby sa stali členmi koaličnej vlády. Merkelovej doterajší koaličný partner, Slobodná demokratická strana (FDP), sa nedostal do parlamentu.

Hoci podľa väčšiny investorov koalícia nemeckých konzervatívcov buď so sociálnymi demokratmi alebo so Zelenými príliš nezmení politiku Nemecka voči eurozóne, niektorí účastníci trhu uviedli, že zdĺhavé vyjednávania by mohli trhy znepokojiť. „Veľká koalícia by sa okrem toho mohla stať nestabilnou z dlhodobého hľadiska,“ uviedli analytici banky Citi.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...