Vysmädnuté Grécko sa chce napiť, veritelia majú čas

16.10.2012

ATÉNY 16. októbra (WEBNOVINY) – Grécko dokončí rokovania s medzinárodnými veriteľmi týkajúce sa ďalších úsporných opatrení a čoskoro dostane tranžu z mimoriadneho úverového programu.

V pondelok to povedal grécky premiér Antonis Samaras. „Grécko čoskoro dostane ďalšiu tranžu. Jeho ekonomika potrebuje likviditu, ako púšť potrebuje dážď,“ povedal Samaras na konferencii v Aténach.

Grécky minister financií Yannis Stournaras však v rozhovore s reportérmi uviedol, že rokovania budú pravdepodobne trvať dlhšie než do štvrtku, kedy sa uskutoční summit EÚ.

Atény od konca júna nedostali žiadne peniaze z mimoriadneho úverového programu, keďže EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) chcú, aby sa Grécko zaviazalo k ďalším úsporám pre roky 2013 a 2014 v sume takmer 12 mld. eur.

Grécko úspešne dokončí rokovania, pretože jeho ekonomika sa bez finančných zdrojov nezotaví, vyhlásil ďalej Samaras. Rokovania s trojkou veriteľov však napredujú pomalšie, než sa očakávalo. “Snažíme sa, ale nemyslím si, že sa dohodneme (do štvrtku),” povedal Stournaras po stretnutí so Samarasom, ktorý ešte v sobotu odhadoval, že rokovania by sa mohli skončiť do 18. októbra.