Vyššie dane môžu ohroziť atraktivitu Slovenska

29.6.2012

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Vládou pripravované zvyšovanie daní môže značne ohroziť atraktivitu hospodárskeho priestoru Slovenska pre investorov.

Upozorňuje na to prezident Slovensko – nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Vladimír Slezák, ktorý zároveň dodáva, že Slovensko trpí aj nedostatkom kvalifikovaných odborníkov.

„Následky sa prejavia pri ďalších investíciách do existujúcich firiem a príchode nových,“ dodal vo štvrtok na riadnom valnom zhromaždení komory Slezák.

Ozdravný balík vládneho Smeru-SD počíta napríklad, okrem mimoriadnych odvodov regulovaných firiem a bánk, aj s rozšírením bázy pre bankový odvod.

Okrem toho vláda pripravuje aj zvýšenie daní z príjmov právnických osôb a fyzických osôb s vyšším príjmom. Firmám by mala od budúceho roka stúpnuť sadzba dane z príjmov zo súčasných 19 % na jednotných 23 %. V prípade fyzických osôb chce vláda zdaniť sadzbou 25 % príjmy prevyšujúce 3 246 eur.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora bola založená v roku 2005 v Bratislave a predstavuje fórum nemeckých a slovenských podnikov. Komora zastupuje záujmy 340 členských firiem, ktoré na Slovensku zamestnávajú 75 000 pracovníkov a dosahujú obrat v hodnote 13 mld. eur.