Výstavbu diaľnic má urýchliť novela, vláda potrebuje čas

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – K urýchleniu a zefektívneniu obstarávania výstavby diaľnic a rýchlostných ciest by mala napomôcť potrebná novelizácia zákona o verejnom obstarávaní.

Podľa ministra dopravy Jána Počiatka je zjavné, že problémy v tejto oblasti sa opakujú akoby cez kopirák a už sa začína črtať schéma toho, v čom zlyháva verejné obstarávanie.

„Pri obstarávaní veľkých infraštruktúrnych projektov treba zákon zaktualizovať. Vláda si dala záväzok novelizovať tento zákon tak, aby sa z neho stal moderný, ale aj nespochybniteľný a dostatočne transparentný zákon,“ povedal Počiatek pre agentúru SITA.

Je to podľa neho veľmi citlivá otázka, lebo sa bude musieť nájsť konsenzuálne optimum. Minister by bol veľmi rád, keby sa našiel konsenzus naprieč celým politickým spektrom, pretože na tento problém naráža vláda ľubovoľného zafarbenia.

Bývalý minister dopravy Ján Figeľ hovoril, že pri vyhodnocovaní ponúk by sa mala zohľadňovať skôr ekonomicky najvýhodnejšia ponuka a nemala by rozhodovať len najlacnejšia ponuka.

„Je to veľmi vágna definícia, musí to byť presne uvedené v zákone. Taktiež Úrad pre verejné obstarávanie nemôže dávať vágne odporúčania. Musí to byť napísané veľmi precízne. Je to veľká úloha, na ktorú potrebujeme nejaký čas,“ uzavrel Počiatek.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...