Vývoj štátneho deficitu podľa premiéra ide zlým smerom

21.4.2012

BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Deficit štátu sa vyvíja veľmi zle, pripustil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér Robert Fico.

Ako uviedol, tohtoročný rozpočet s predpokladaným schodkom 4,6 percenta sa zdal nereálny už pri jeho prijímaní.

Podľa odhadu Európskej komisie by mohlo Slovensko dosiahnuť tento rok päťpercentný schodok, pričom v budúcoročnom rozpočte budeme musieť stlačiť deficit pod tri percentá.

„Boli by sme určite radi, keby to bolo 4,6 percenta, to by miera konsolidácie v roku 2013 nebola taká prudká. Ale ak to bude nevyhnutné, niektoré opatrenia naštartujeme už tento rok,“ vyhlásil Fico. Ak vláda bude musieť prijať úsporné opatrenia už tento rok, pôjde len o viazanie výdavkov. „Pokiaľ ide o dane, to má význam až od januára 2013,“ poznamenal Fico.

Podľa predsedu vlády je dosiahnutie trojpercentného deficitu v budúcom roku reálne. Okrem podpory hospodárskeho rastu opäť pripomenul ambíciu kabinetu zvýšiť daňové zaťaženie na príjmy vyššie ako 2750 eur mesačne.

Zdôraznil, že Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorý uvažuje nad zvýšením daní pre bohatých. „Keď sa pozrieme na dane v Nemecku, na dane v Rakúsku, na dane vo Francúzsku, tá progresivita u ľudí, ktorí zarábajú veľa a u firiem, ktoré majú vysoké zisky, je úplne bežne 35 alebo 40 percent,“ konštatoval Fico v Slovenskom rozhlase.

Odmieta českú cestu, kde navrhujú plošné zvýšenie daní. Pripúšťa len vyššie DPH na luxusné výrobky.