Vznik európskej ratingovej agentúry je ohrozený

16.4.2012

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Vznik európskej ratingovej agentúry je ohrozený.

Poradenská firma Roland Berger už neverí, že na rozbehnutie agentúry zoženie štartovací kapitál v sume 300 mil. eur, informoval v pondelok nemecký denník Financial Times Deutschland (FTD).

Firma sa spoliehala najmä na pomoc veľkých nemeckých a francúzskych bánk, tie však údajne prejavili iba malý záujem.

Proti vytvoreniu európskej ratingovej agentúry, ktorá by konkurovala svetovej trojke agentúr Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch, v poslednom čase loboval aj Spolkový zväz nemeckého priemyslu (BDI). Spoločnosť Roland Berger sa ale nechce s projektom úplne rozlúčiť a príspevok na jeho rozvoj očakáva od malej skupiny finančných investorov z Frankfurtu.

Návrh z dielne poradenskej firmy Roland Berger počítal s radikálnou zmenou obchodného modelu na trhu úverových ratingov. Za vydávanie ratingov by totiž neplatili emitenti, ktorí cenné papiere vydávajú, ale investori. Agentúry by tak stratili motiváciu zabezpečovať si objednávky vydávaním neprimerane vysokých ratingových známok.

Podľa kritikov však nebolo jasné, ako dotlačiť investorov k plateniu za ratingy. Denník FTD cituje zdroj oboznámený s problematikou, podľa ktorého pochybnosti o navrhovanom modeli vyjadrila veľká časť potenciálnych investorov do projektu európskej ratingovej agentúry.