Way Industries dodá do Indonézie dve Boženy

7.10.2013

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Strojárska spoločnosť Way Industries, a.s. Krupina, ktorá je súčasťou skupiny Sitno, dodá do Indonézie dva odmínovacie systémy Božena.

Spoločnosť uzatvorila s indonézskymi ozbrojenými silami kontrakt na dodávku dvoch súprav odmínovacieho kompletu Božena 4 ešte koncom septembra.

„Termín dodávky sa očakáva začiatkom budúceho roka, uvedenie systémov do prevádzky a školenie personálu by malo prebehnúť v druhom kvartáli 2014. Po úspešnom splnení zmluvy je možná opcia na dodávku ďalších šiestich súprav,“ informoval hovorca spoločnosti Peter Benčurik.

Systém Božena 4 si indonézska armáda vybrala z konkurencie viacerých svetových výrobcov z Veľkej Británie, Nemecka a Chorvátska. „V období globálneho útlmu strojárskeho priemyslu a obmedzovaní výdavkov na humanitárne akcie zo strany medzinárodných organizácií možno tento kontrakt považovať za úspech rokovaní krupinských strojárov. Produkcia Božien bola totiž vzhľadom na krízu svetového dopytu nahrádzaná inými typmi výroby,“ vysvetlil Benčurik.

V súčasnosti slovenský obranný odmínovací systém Božena využíva pri svojich misiách doma i v zahraničí viac ako 25 krajín sveta. Historicky sa v Krupine vyrobilo takmer 200 kusov tejto unikátnej svetovej odmínovacej technológie. Medzi najvýznamnejších užívateľov patria Angola, Srí Lanka, Poľsko, Irak, Etiópia, Chorvátsko, Južná Afrika a Afganistan.

Spoločnosť Way Industries vznikla v roku 2009, pričom pokračuje v Krupine vo výrobnom programe stavebnej a odmínovacej techniky. Výrobné portfólio spoločnosti tvoria šmykom riadené nakladače, oceľové konštrukcie, odmínovacie a bezpečnostné systémy. Súčasným 100-percentným akcionárom spoločnosti je SITNO, a.s. Bratislava, pričom podnik zamestnáva 270 pracovníkov.