Z pomoci Cypru sa vraj najviac ´nabalia´ ruskí mafiáni

5.11.2012

FRANKFURT 5. novembra (WEBNOVINY) – Z potenciálnej medzinárodnej finančnej pomoci Cypru budú ťažiť najmä ruskí podnikatelia vrátane mafiánov.

Tvrdí to vo svojej správe nemecká tajná služba, ktorej zistenia v pondelok zverejnil týždenník Spiegel.

Podľa nemeckej spravodajskej služby (Bundesnachrichtendienst – BND) skončia miliardy eur od daňových poplatníkov z EÚ aj na kontách ruských oligarchov a podozrivých podnikateľov, ktorí majú účty v cyperských bankách.

Tie ich nalákali na nízke dane i na možnosť získania cyperského občianstva, vďaka ktorému môžu cestovať po EÚ. Podľa BND majú ruskí oligarchovia na stredomorskom ostrove uložených približne 20 miliárd eur.

Cyperská vláda takéto obvinenia v pondelok odmietla a rovnako sa postavila aj k obvineniam tajnej služby najväčšej európskej krajiny, že ostrov nedostatočne bojuje proti praniu špinavých peňazí. Podľa vlády krajina zaviedla do praxe všetky zákony, ktoré od nej vyžadovala EÚ.

Cyprus v júni nasledoval Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko a obrátil sa na svojich partnerov z EÚ so žiadosťou o pomoc, aby podporil svoje banky, ktoré vážne poškodila ich angažovanosť v Grécku.

Takzvaná trojka, čiže s Medzinárodný menový fond (MMF), Európska komisia (EK) a ECB, však výmenou za pomoc požadujú škrty platov zamestnancov verejného sektora, ktoré sú jedny z najvyšších v eurozóne, dôchodkovú reformu, privatizáciu a vytvorenie tzv. zlej banky, ktorá by prevzala problémové dlhy vo finančnom systéme.