Za krízu na Cypre môže podľa vyšetrovania bývalý prezident

7.10.2013

NIKÓZIA 7. októbra (WEBNOVINY) – Bývalý cyperský prezident Dimítris Christófias nesie politickú zodpovednosť za krízu, ktorá Nikóziu v marci donútila prijať finančnú pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu spojenú s radikálnymi ozdravnými opatreniami.

Vo svojej správe to uvádza špeciálna komisia skúmajúca príčiny pádu cyperskej ekonomiky, ktorej závery nie sú záväzné, môžu však tvoriť podklad pre začatie trestného konania.

Podľa v pondelok zverejneného dokumentu Christófias a jeho vláda postupovali v súlade s heslom „Ja som tu pánom“, pričom prezident „ignoroval rady a výzvy expertov, čo sa týka dôsledkov jeho rozhodnutí na ekonomiku“.

Komunista vládnuci od roku 2008 do februára 2013 tiež „nepodnikol žiadne nápravné opatrenia“, dodáva komisia poukazujúca na jeho nezodpovednú finančnú politiku.

Závery takzvaného verejného vyšetrovania sa dostali do médií ešte minulý týždeň, pričom Christófias celé konanie označil za „nezákonné“ a „nactiutŕhačné“. Po augustovom predvolaní pred komisiu odmietol vypovedať a požadoval, aby mohol odpovede zaslať písomne. Okrem spôsobenia krízy Christófiasovi vyčítajú aj údajné váhanie s prijatím zahraničnej pomoci, o ktorú sa Cyprus uchádzal už v polovici roka 2012, dohodu však uzavrel až po nástupe nového prezidenta.

Cyprus utrpel veľké straty v dôsledku dlhovej krízy v eurozóne, a to najmä pre úzke prepojenie tamojšieho bankového sektora s Gréckom. Jednou z podmienok medzinárodného záchranného programu bolo zatvorenie jednej z najväčších cyperských bánk a zoštátnenie časti vkladov v druhej banke, ktoré Nikózia použila na jej rekapitalizáciu. Tento krok dovtedy nemal v rámci eurozóny obdobu.