Za nekvalitné potraviny budú vyššie pokuty

31.10.2012

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Výrobcov, predajcov a prepravcov potravín čakajú prísnejšie kontroly a vyššie pokuty.

Vláda totiž na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh novely zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý okrem sprísnenia kontrol a sankcií, rozširuje kompetencie zamestnancov orgánu úradnej kontroly potravín a taktiež aj príslušníkov polície.

Nepoctivým producentom a obchodníkom tak budú hroziť pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky piatich miliónov eur, a to v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitné a škodlivé výrobky.

Ak u nich kontrolóri odhalia potraviny, ktoré by mohli ohroziť zdravie alebo život spotrebiteľov, budú mať právo na ich mechanické alebo chemické znehodnotenie, aby tak zabránili ďalšiemu umiestneniu nevyhovujúceho tovaru na trh.

V právomoci inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR bude aj pozastavenie alebo úplne uzatvorenie prevádzky výrobcov a predajcov, ak pri kontrole odhalia napríklad potraviny neznámeho pôvodu, výrobky po dátume spotreby, prípadne hmyz či hlodavce.

Viac možností konať budú mať aj príslušníci polície. V prípade, že zastavia vozidlo, ktoré nespĺňa zákonné podmienky na prevoz potravín, budú mať právo odobrať vodičovi osvedčenie o evidencií.

Zásadnou zmenou v legislatíve je aj to, že už nebude rozlišovať medzi malými, strednými a veľkými prevádzkovateľmi pri stanovovaní výšky pokút. Novinkou je aj zavedenie sankcii voči obciam v prípade, že vopred nenahlásia ambulantný predaj na svojom území. Novela nadobudne účinnosť 1. marca 2013