Za platy bude v Bratislave bojovať minimálne 400 sestier

20.7.2012

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Účasť na pripravovanom protestnom zhromaždení sestier a pôrodných asistentiek pred NR SR prisľúbilo viac ako 300 z nich.

Podľa predsedu Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Viliama Záborského počet odráža jednak dovolenkové obdobie ako i nutnosť zabezpečiť nepretržitú prevádzku v nemocniciach.

Odbory i komora sestier pritom odhadujú, že pred parlament príde minimálne 400 účastníkov, pričom predpokladajú, že reálny počet bude výrazne vyšší.

Pri odhade počtu účastníkov organizátori vychádzajú najmä z podpory, ktorej sa sestrám dostáva zo strany slovenských i medzinárodných organizácií a združení, vrátane Európskej federácie sestier, Lekárskeho odborového združenia, Nových školských odborov a Vízie 21.

„Oslovujú nás lekári, občianski aktivisti, Slováci žijúci v zahraničí, rozhorčení občania. Uvítame podporu a účasť širokej verejnosti, pretože to, čo sa stalo nám, sa môže kedykoľvek prihodiť aj iným skupinám zamestnancov,“ konštatuje sa v spoločnom vyhlásení odborov a komory.

Organizátori ubezpečujú, že pôjde o pokojné a dôstojné protestné zhromaždenie a od akýchkoľvek skupín, ktoré budú prejavovať násilie a extrémizmus sa vopred dištancujú. Záborského v deň protestu zároveň prijme výbor NR SR pre zdravotníctvo, od ktorého odbory očakávajú komplexné riešenie problémov so mzdami sestier ako i ostatných zdravotníckych povolaní.

Zdravotné sestry sa protestným zhromaždením pred NR SR 24. júla rozhodli dať najavo nesúhlas s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť zákona o ich minimálnych mzdách. Oblečené v čiernych tričkách tak budú demonštrovať, že po roku sú opäť tam, kde boli.

Sestričky vymenia tradičnú bielu farbu za čiernu aj v ambulanciách a nemocniciach, aby tak vyjadrili spolupatričnosť s kolegyňami, ktoré budú v tom čase pred parlamentom. Sestry sa v čiernych tričkách vrátia pred parlament po viac ako roku. V máji 2011 priniesli do NR SR petíciu s 243 tis. podpismi, ktorou upozorňovali na nepriaznivé podmienky výkonu povolania sestier.