Záchranný fond musí mať aspoň miliardu eur, tvrdí OECD

22.3.2012

ZÜRICH 22. marca (WEBNOVINY) – Dôvera spotrebiteľov sa zlepšila

Dôvera spotrebiteľov v eurozóne v marci už tretí mesiac posilnila. Index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje Európska komisia (EK), sa zlepšil na úroveň -19 bodov z februárových -20,3 bodu. EK o tom informovala vo štvrtok. Februárovú hodnotu indexu však Európska komisia revidovala mierne nadol z pôvodne udávanej úrovne -20,2 bodu.

Výdavky spotrebiteľov sa na hrubom domácom produkte eurozóny podieľajú viac ako polovicou. Domácnosti však vážne postihuje znižovanie miezd, vládne úsporné opatrenia a rekordná nezamestnanosť. Index dôvery spotrebiteľov v rámci celej Európskej únie sa v marci tiež zlepšil na -19,1 bodu z februárových -20,1 bodu.Eurozóna potrebuje záchranný fond v objeme aspoň 1 bilión eur, aby zabránila preliatiu dlhovej krízy do ďalších krajín.

Vyhlásil to šéf Organizáciu pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurría pre štvrtkové vydanie švajčiarskeho denníka Handelszeitung.

Eurozóna by nemala vyčkávať s vytvorením dostatočne veľkého fondu, pretože finančné trhy využijú akékoľvek náznaky slabosti, varoval Gurría a dodal, že ďalšími obetami dlhovej krízy by sa mohli stať Španielsko a Portugalsko.

„Krajiny eurozóny zatiaľ nie sú mimo nebezpečenstva,“ varoval šéf OECD.

„Musíme vytvoriť matku všetkých protipožiarnych stien … Takáto protipožiarna stena bude signálom, jasným posolstvom pre finančným trhy a svet. A vďaka tomu sa zníži riziko rozšírenia nákazy,“ dodal Gurría.

Eurozóna čelí rastúcemu tlaku, aby v záujme upokojenia trhov a zabránenia preliatia dlhovej krízy do globálnej ekonomiky zvýšila úverový strop svojich záchranných mechanizmov.

O prípadnom posilnení tzv. trvalého eurovalu by mohol rozhodnúť ešte tento mesiac neformálny summit eurozóny, ktorý sa uskutoční v Kodani 30. a 31. marca. Jednou z možností je presunúť nevyužité zdroje dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) v objeme 250 mld. eur do ESM, ktorý disponuje sumou 500 mld. eur.