Začínajúci učitelia a doktorandi si môžu výhodne požičať

2.10.2012

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Začínajúci učitelia môžu do 10. októbra podávať žiadosti o zvýhodnenú pôžičku z Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov (PFZP). Maximálna výška pôžičky je 8 298,50 eura.

Učitelia môžu peniaze využiť na kúpu, či rekonštrukciu domu alebo bytu, nákup bytového zariadenia alebo na ďalšie vzdelávanie doma aj v zahraničí. Žiadosti fond posúdi do 20. októbra budúceho roku podľa súčasných pravidiel.

Fond zatiaľ vyhovel všetkým žiadateľom

Tento rok fond vyhovel všetkým 50 žiadateľom o pôžičky, z ktorých väčšina žiadala maximálnu možnú sumu. „Fond mal prostriedky, aby vyhovel aj viacerým žiadateľom,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ fondu Matej Alex.

O peniaze môžu žiadať začínajúci pedagógovia, ktorým od ukončenia vysokoškolského štúdia uplynuli v roku 2012 najviac tri roky, ale aj pedagógovia, ktorí majú viacročnú pedagogickú prax a absolvovali doplňujúce pedagogické štúdium.

Žiadateľ o pôžičku sa zároveň musí zaviazať, že bude pracovať ako pedagóg najmenej päť rokov, prípadne zostane pracovať po jednoročnej pedagogickej činnosti v rezorte školstva toto obdobie. Lehota splatnosti je 15 rokov od podpísania zmluvy o pôžičke. Ak pedagóg odpracuje v rezorte školstva päť rokov po podpise zmluvy, odpisuje sa mu zo základu pôžičky 830 eur. Ak odpracuje v rezorte desať rokov, odpíše sa mu ďalších 830 eur, čím sa pôžička stane bezúročnou.

Žiadať môžu aj doktorandi a učitelia na vysokých školách

Od januára budúceho roku by mal PFZP zaniknúť a jeho nástupcom bude nový Fond na podporu vzdelávania, ktorý nahradí Študentský pôžičkový fond a Pôžičkový fond na podporu začínajúcich pedagógov.

Podľa nových pravidiel by mali dostať možnosť žiadať o peniaze z fondu nielen začínajúci učitelia, ale aj doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumní a umeleckí pracovníci vysokých škôl. Tohtoročné žiadosti o pôžičku sa budú posudzovať ešte podľa súčasných pravidiel.

Doterajšími pôžičkovými fondmi, ktoré boli personálne prepojené, otriasli škandály pre neoprávnene vyplatené odmeny. Exriaditeľ prišiel o funkciu a v kauze dokonca začali padať trestné oznámenia.