Zadlžená Valencia žiada španielsku vládu o pomoc

20.7.2012

MADRID 20. júla (SITA/Reuters) – Španielske autonómne spoločenstvo Valencia požiada centrálnu vládu o pomoc pri splácaní svojho dlhu. Regionálna vláda, ktorá potrebuje do konca tohto roka splatiť takmer tri miliardy eur, o tom informovala v piatok.

„Valencia, podobne ako iné autonómne regióny, trpí v dôsledku nedostatku likvidity na trhu, ktorý spôsobila hospodárska kríza,“ uvádza sa vo vyhlásení regiónu.

Španielsky vládny kabinet schválil ešte vo štvrtok program v objeme 18 miliárd eur, ktorý má pomôcť autonómnym spoločenstvám pri plnení ich finančných záväzkov. Najzadlženejšími spomedzi sedemnástich autonómnych regiónov v Španielsku je práve Valencia spoločne s Katalánskom.

Dlhy presiahli 20 miliárd eur

Región na pobreží Stredozemného mora sa po vstupe Španielska do eurozóny tešil veľkému prílevu investícií a jeho metropola sa stala aj dejiskom Veľkej ceny prestížneho šampionátu Formuly 1.

V posledných troch rokoch však tamojšia vláda bojuje s vysokými dlhmi, ktoré presiahli 20 miliárd eur.

Dve najzadlženejšie zo sedemnástich autonómnych regiónov v Španielsku sú Valencia a Katalánsko.

Správa, že Valencia chce požiadať centrálnu vládu o pomoc pri splácaní svojich dlhov, upozornila na riziko, že bez priamej zahraničnej pomoci sa nakoniec nezaobíde ani Španielsko ako štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny.

Krajina už teraz čelí vysokým nákladom na refinancovanie verejného dlhu, pričom výnosy z desaťročných dlhopisov vlády v Madride prekračujú hranicu 7 %, ktorá sa považuje za neudržateľnú.