Zadlžené štáty EÚ musia pokračovať ozdravovaní financií

LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) – Najzadlženejšie krajiny Európy by sa mali sústrediť na ozdravenie svojich financií, pretože si nemôžu dovoliť „luxus“ na podporu svojej ekonomiky zvýšiť výdavky. Vyhlásil to vo štvrtok eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Vo svojom prejave v Londýne priznal, že nejasný výsledok parlamentných volieb v Taliansku podnietil obavy z ďalšej nestability, odmietol však, že by politický zápas mohol zastaviť ekonomické reformy.

„Máme dôveru v talianske úrady a schopnosť prezidenta Napolitana posunúť veci dopredu,“ povedal Rehn. Dodal, že predpoklad tohtoročného rastu eurozóny o 1,4 % závisí na tom, aby sa nestali žiadne „politické nehody“, pričom zdôraznil, že tým nenaráža iba na situáciu v Ríme.

Dlhmi zaťažené krajiny nemajú inú možnosť, ako držať sa svojich plánov na ozdravovanie verejných financií, myslí si tiež Rehn. „Tieto krajiny nemajú k dispozícii luxus stimulačných opatrení. Konsolidácia musí opatrne, ale jednoznačne pokračovať,“ vyhlásil. Reagoval tak na vyslovené obavy, že silná podpora stranám, ktoré sú v Taliansku proti úsporným opatreniam, by mohla narušiť snahu o reformu pracovného práva a verejných financií.

Rehn tiež vyzval bohatšie krajiny EÚ na podporu spotreby vo svojich ekonomikách, keďže to by na oplátku mohlo pomôcť slabším krajinám. Veľkej Británii tiež poradil zotrvať v únii. „Ak by som bol britským občanom, chcel by som, aby moja krajina bola v strede ihriska. Nik ešte nedal gól sediac na striedačke,“ povedal s tým, že je viac v britskom záujme blok reformovať, ako z neho vystúpiť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...