Zákon o podpore cestovného ruchu je zbytočný, tvrdí Hlina

27.11.2013

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR schválili návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, o ktorom sa diskutovalo najmä pre zavedenie dotácií v cestovnom ruchu. Po kritike opozície ich napokon ministerstvo dopravy zo zákona vypustilo. Nezaradený poslanec Alojz Hlina ho preto označil za zbytočný. Po vypustení časti o zavádzaní dotácií totiž v zákone zostali len menšie úpravy technického charakteru.

Ministra dopravy Jána Počiatka preto vyzval, aby predložil poriadny zákon, ktorý by cestovný ruch skutočne podporoval. „U nás sa cestovný ruch podporuje len na papieri. Bola tu snaha prepašovať dotácie pre bohatých Rusov. Opozícia si to všimla, tak ste to stiahli,“ odkázal poslancom Smeru.

Podľa pôvodného návrhu totiž mali organizácie, ktoré by prilákali na Slovensko návštevníkov spoza schengenského priestoru na aspoň päť nocí, mali dostať od štátu dotáciu vo výške 35 eur na hosťa. Rezort dopravy na tento účel plánoval vyčleniť vyše 2 mil. eur ročne. Návrh však ostro kritizovala opozícia. Napokon po dohode s ministerstvom predložil poslanec Andrej Kolesík zo Smeru-SD k novele pozmeňujúci návrh, ktorým sa časť o dotáciách vypúšťa.

Podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec prednedávnom skonštatoval, že najvyššiu šancu na získanie dotácií by mali veľkí podnikatelia a špekulanti. Rovnaký názor vyjadril aj Hlina. Podľa neho by sa zákon vzťahoval hlavne na solventných turistov, ktorí sa ubytujú v špičkových hoteloch. „V našich podmienkach sú to väčšinou bohatí turisti z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí idú lyžovať do Vysokých alebo Nízkych Tatier. V malej miere sú to turisti z Blízkeho východu, ktorí prídu do Piešťan,“ skonštatoval Hlina.