Zákonník práce môže skončiť v ústave, návrh je dokončený

11.9.2012

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Návrh novely Zákonníka práce, ktorý je aktuálne predložený na rokovanie parlamentu, je takmer konečný. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.

„Návrh je predložený. Z našej strany neočakávam žiadne zmeny, ak budú nejaké vylepšenia, my sa vylepšeniam nebránime,“ povedal Fico.

Návrh novely považuje za zdravý kompromis a podľa jeho slov by bola veľká chyba, keby sa o zákonníku po všetkých rokovaniach, ktoré absolvovali, začalo odznova diskutovať.

Ako zopakoval, ak sa v budúcnosti ukáže, že ktorékoľvek konsolidačné či legislatívne opatrenie prijaté v Zákonníku práce bude mať devastujúci účinok na podnikateľské prostredie, sú pripravení v tom okamihu hľadať riešenie.

Očakáva, že diskusia o tejto pracovnoprávnej norme na pôde parlamentu bude pestrá. Premiér načrtol aj možnosť, že niektoré práva garantované v Zákonníku práce by mohli byť v budúcnosti „povýšené do ústavného zákona“.

„Naozaj je asi vhodné, aby sme sa postupne dostali do stavu, kedy Zákonník práce bude veľmi stabilnou normou, ktorá nebude podliehať pravidelným zmenám,“ uviedol Fico.

Ako podotkol, niektoré ustanovenia vyžadujúce si pružnosť by sa menili obyčajným zákonom, kým základné pracovnoprávne postavenie zamestnancov by garantovala právna normy vyššej sily a teda ústavný zákon.

„Myslím si, že by nebol problém zostaviť taký štandardný európsky Zákonník práce, keby sme dali dohromady to, čo je typické pre európske zákonníky. Nebránim sa tomu,“ zakončil premiér.