Zákonník práce podľa Machynu zamestnanosť nezvýši

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Zákonník práce podľa predsedu odborového zväzu (OZ) Kovo Emila Machynu nie je nástrojom na zvýšenie zamestnanosti. Ako uviedol na tlačovej besede, súčasná podoba pracovného kódexu po jeho novelizácii len zlacnela niektoré úkony zamestnávateľov.

„Zákonník len dáva priestor na jednoduchšie prepustenie a zníženie celkových nákladov,“ povedal. Zákonník práce podľa neho treba zastabilizovať tak, aby sa nemenil každé štyri roky. „Aby v ňom mali ochranu zamestnanci a my, ako zástupcovia odborov, aby sme mali práva na spolurozhodovanie, bez nich to nejde,“ povedal Machyna. Príliš veľká moc zamestnávateľov podľa neho bráni „normálnej, demokratickej spoločnosti“. Prítomnosť odborov podľa šéfa OZ Kovo posilňuje demokraciu.

Novela Zákonníka práce sa začala uplatňovať od začiatku septembra minulého roka. Prepustený zamestnanec tak už nemôže čerpať odstupné súbežne s využitím výpovednej lehoty. Novela pracovného kódexu rieši aj postavenie zamestnávateľov a zamestnancov v rámci skúšobnej lehoty. Od septembra vlaňajška totiž môžu ukončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

Výpovedná lehota sa pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka skrátila z pôvodných dvoch mesiacov na jeden mesiac. Ak pracovný pomer zamestnanca trval jeden až päť rokov, výpovedná lehota je dva mesiace. Pri trvaní pracovného pomeru nad päť rokov je výpovedná lehota tri mesiace.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...