Zamestnanci Slotexu dovolenkujú bez peňazí, nemajú výplaty

20.8.2012

PREŠOV/VRANOV NAD TOPĽOU 20. augusta (WEBNOVINY) – V textilnej spoločnosti s talianskou majetkovou účasťou Slotex Fashion s.r.o. so sídlom vo Vranove nad Topľou sú od pondelka zamestnanci na dvojtýždňovej celozávodnej dovolenke.

Odchádzali na ňu bez vyplatenia platov za jún a júl, od 16. júla sú v štrajkovej pohotovosti. Ak im zamestnávateľ do konca augusta nevyplatí aspoň jednu z chýbajúcich miezd, uvažujú o tvrdších krokoch.

Koncom minulého týždňa s vedením firmy rokovali odborári z OZ KOVO. Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica dnes pre agentúru SITA uviedol, že výplaty vedenie firmy dlhuje zhuba 180 zamestnancom, ide predovšetkým o krajčírky, ktoré zarábajú v priemere 320 až 340  mesačne v hrubom.

Prácu majú zatiaľ zabezpečenú do októbra

Štrajková pohotovosť je podľa Balicu výrazom nespokojnosti a výzvou k urýchlenému riešeniu problému vo firme. Súčasne pracovníci Slotexu žiadajú relevantné informácie od vedenia firmy, aké sú ich ďalšie pracovné perspektívy v spoločnosti.

Balica informoval, že riaditeľ firmy Antonio Maggio s nimi rokoval férovo. Deklaroval, že práca je zatiaľ zabezpečená do októbra, ale vždy ide o samostatné zákazky.

Firma sa dostala do finančných problémov už začiatkom roka a vznikol dvojmesačný sklz na výplatách, ktorý sa im podarilo postupne stiahnuť na jeden mesiac.

Podľa jeho vyjadrenia sám má obmedzené kompetencie vyjadrovať sa k situácii a vývoju vo firme. Odborárov odkázal na konateľa spoločnosti Milana Pavla Kromeka, ktorý sídli v Bratislave. V najbližších dňoch ho chce osloviť šéf OZ KOVO Emil Machyna.

Zlá atmosféra na pracovisku

Ako uviedla pre agentúru SITA jedna zo zamestnankýň spoločnosti Slotex Fashion, ktorá nechcela byť menovaná, na pracovisku bola pred odchodom na celozávodnú dovolenku zlá atmosféra. Krajčírky sa obávali, či v septembri budú mať ešte kde nastúpiť do práce.

Gro zamestnankýň tvoria skúsené krajčírky, ktoré majú okolo päťdesiatky a za šijacím strojom sedia od svojich 17 rokov, keď sa vyučili. Bez dvojmesačných výplat riešia dilemu, komu nezaplatiť, aby mohli vybaviť deti v septembri do školy.

„Poznám prípady, keď niektorým ženám vypli telefón, lebo meškali s úhradou. Nikto nechce, aby firma skončila, lebo si v tomto regióne ťažko nájdeme inú prácu,“ uviedla.

Podľa jej vyjadrenia pred dovolenkou ukončili najväčšiu expedíciu tohto roka. Vo verejnosti sa neoficiálne hovorí o tom, že firma má odísť do Rumunska, čo by znamenalo pre krajčírky pohromu.

Balica doplnil, že 3. septembra zhodnotia situáciu. Podľa toho, ako sa situácia vyvinie, dohodnú ďalšie kroky. Odborári sú pripravení v prípade nevyplatenia aspoň júnovej mzdy podať podnet na inšpektorát práce.