Zamestnanci Volkswagenu sú v štrajkovej pohotovosti

1.10.2012

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Zamestnanci slovenského Volkswagenu (VW SK) v pondelok vstúpili do štrajkovej pohotovosti. So zamestnávateľom sa totiž nevedia dohodnúť na podmienkach, ktoré by mali byť zahrnuté do novej kolektívnej zmluvy.

„Zamestnávateľ nechce splniť zlepšenie sociálnych a finančných podmienok zamestnancov,“ skonštatoval predseda Základnej organizácie OZ KOVO pri VW SK Zoroslav Smolinský.

„Našou požiadavkou bolo navýšenie taríf nielen o infláciu, ale o 6,8 percenta,“ dodal šéf odborárov. V kolektívnej zmluve, ktorá má platiť do konca roka 2013, však Volkswagen navrhuje zvýšenie platov len o 3,2 percenta.

Volkswagen Slovakia pôsobí na Slovensku 20 rokov. Od roku 1991 vyrobil už 3 mil. vozidiel, zamestnáva vyše 8 400 ľudí. V závode v Bratislave vyrába Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Škoda Citigo, Seat Mii, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky, v Martine komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska. V roku 2011 vyrobil viac ako 210 tis. vozidiel. Obrat spoločnosti vlani dosiahol úroveň 5,19 mld. eur. Približne 99,8 % produkcie smeruje na export.