Zamestnancom skrachovanej Smrečiny začnú odovzdávať výpovede

BANSKÁ BYSTRICA 10. júna (WEBNOVINY) – Zamestnancov skrachovanej banskobystrickej firmy Smrečina Hofatex, ktorej majetok je od konca mája v konkurze, začne správca konkurznej podstaty od utorka odovzdávať výpovede.

Ako pre agentúru SITA uviedla odborová predáčka v tomto podniku Helena Šikulová, výpovede dostane vyše 160 zamestnancov, vrátane všetkých robotníkov. V podniku zatiaľ zostáva pracovať len päť ľudí z finančného a personálneho oddelenia.

Na mieste budú aj pracovníci banskobystrického úradu práce, ktorí tak prepusteným uľahčia hneď sa zaevidovať a požiadať o podporu v nezamestnanosti. Šikulová očakáva, že zamestnanci budú súhlasiť s výpoveďami dohodou, keďže tak budú mať hneď nárok na podporu v nezamestnanosti. Po výpovede si zamestnanci nebudú chodiť priamo do Smrečiny, ale do prenajatých priestorov pri podniku, keďže Smrečinu už energetici odpojili od dodávok elektriny.

Vedúca oddelenia sprostredkovania a poradenstva na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici Zuzana Bartkovičová potvrdila, že po dohode s vedením podniku zriadi úrad v mieste podávania výpovedí dočasné vysunuté pracovisko. Okrem zaevidovania medzi uchádzačov o prácu tam pracovníci úradu prepusteným zamestnancom poskytnú aj poradenské služby. Podľa zatiaľ posledných oficiálnych informácií bola ku koncu apríla v okrese Banská Bystrica 9,52-percentná nezamestnanosť.

Smrečina Hofatex, výrobca drevovláknitých izolačných dosiek pre stavebníctvo, bola od decembra v reštrukturalizácii. Od 26. apríla ostávali jej zamestnanci postupne doma so 60 percentami mzdy a 14. mája, keď ich tam reálne pracovalo len zhruba 20, firma úplne zastavila výrobu. Jej reštrukturalizačný správca podal návrh na vyhlásenie konkurzu 6. mája, konkurz je vyhlásený od 27. mája.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...