Zamestnanosť v priemysle klesla, práca pribudla v službách

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnanosť v priemysle sa v septembri tohto roka medziročne znížila o 0,8 %. Klesla tak šiesty mesiac po sebe.

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, najvýraznejšie v septembri vzrástol počet zamestnancov vo vybraných trhových službách, keď sa v porovnaní so septembrom minulého roka zvýšil o 10,9 %.

Zamestnanosť sa v deviatom mesiaci tohto roka tiež medziročne zvýšila v informačných a komunikačných činnostiach o 8,9 %, v ubytovaní o 1,5 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,8 %. Zamestnanosť v septembri medziročne najviac klesla v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 5,4 % a v stavebníctve o 4,5 %.

V priemere za deväť mesiacov zamestnával priemysel 497,2 tis. osôb, z toho priemyselná výroba 451 tisíc osôb. V stavebníctve pracovalo 166 tisíc ľudí, v maloobchode 151,7 tisíc a vo vybraných trhových službách 139,6 tisíca osôb.

Sektor dopravy a skladovania dával prácu 109,6 tisíc osobám, veľkoobchod 94,2 tisíc osobám, informačné a komunikačné činnosti zamestnávali 40 tisíc ľudí, činnosti reštaurácií a pohostinstiev 28,9 tisíc ľudí, v predaji a oprave motorových vozidiel pracovalo 20 tisíc osôb a ubytovanie dávalo prácu 9,6 tis. osobám.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška vzrástol za január až september tohto roka počet zamestnaných osôb vo vybraných trhových službách o 10,2 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 5,2 %, v ubytovaní o 1,8 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,9 %.

Zamestnanosť klesla v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,8 %, v stavebníctve o 4,1 %, doprave a skladovaní o 2,5 %, maloobchode o 1,2 %, vo veľkoobchode o 0,6 % a v priemysle o 0,4 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...