Zamestnávatelia v Británii majú Východoeurópanom hovoriť nie

29.10.2013

LONDÝN 29. októbra (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron v pondelok poukázal na vysoký počet zamestnancov, ktorí pochádzajú z krajín strednej a východnej Európy, čo spôsobuje vysokú nezamestnanosť mladých Britov.

Podľa jeho slov majú britskí zamestnávatelia a nájomcovia pracovných síl povedať prisťahovalcom nie a dať šancu aj domácim. Dodal však, že je „krutým faktom“, že generácia mladých Britov nemôže ťažiť z výhod ekonomickej obnovy, keďže nemá dostatočné schopnosti zohnať si prácu.

Podľa predsedu vlády Spojeného kráľovstva z toho nie je možné obviňovať imigrantov.

„Choďte sa pozrieť do tovární v našej krajine, kde polovica ľudí pochádza z Poľska, Litvy alebo Lotyšska. Nemôžete ich viniť, chcú pracovať, vidia prácu, prídu a pracujú. No ako krajina by sme mali vravieť nie. Napravme náš systém vzdelávania, aby sme produkovali mladých ľudí, ktorí budú priamo po škole schopní robiť si svoju prácu. Po druhé, napravme sociálny systém, aby sa nevyplatilo byť bez práce, ale v práci. A po tretie, zaveďme citlivé kontroly imigrantov prichádzajúcich najmä z krajín mimo EÚ, aby sme mohli obmedziť ich
počet,“ povedal Cameron.

Podľa oficiálnych britských štatistík prišlo v rozmedzí apríla a júna tohto roku do Spojeného kráľovstva takmer 700-tisíc ľudí z Česka, Estónska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Slovinska či Slovenska. Ich počet by mal ešte narásť po januárovom zrušení pracovných obmedzení pre Bulharov a Rumunov. Kým viacerí pred tým varujú, ďalší vrátane starostu Londýna Borisa Johnsona Východoeurópanov chvália a tvrdia, že pracujú lepšie a tvrdšie a na rozdiel od Britov neodmietajú neatraktívnu prácu, píše portál britského denníka Daily Telegraph.