Zástupca veriteľov pripúšťa lepšie podmienky gréckeho úveru

18.9.2012

PEKING 18. septembra (WEBNOVINY) – Sadzba, ktorou sa bude úročiť finančná pomoc pre Grécko v hodnote 130 mld. eur, by mala byť nižšia a Grécko by zároveň malo dostať minimálne dva ďalšie roky, aby túto pomoc splatilo.

V utorok to vyhlásil hlavný vyjednávač za súkromných veriteľov Grécka, šéf Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF) Charles Dallara počas návštevy Číny. Lepšie podmienky pre Atény však podľa Dallaru prichádzajú do úvahy iba vtedy, ak Grécko splní záväzky v rozpočtovej oblasti, ku ktorým sa zaviazalo.

„Raz, keď sa tak stane a verím, že sa tak stane, Európa a Medzinárodný menový fond (MMF) by mali konať rýchlo a poskytnúť Grécku minimálne ďalšie dva roky času, ako aj miernu dodatočnú pomoc, aby toto predĺženie časovej lehoty bolo efektívne,“ dodal Dallara.

Konečné rozhodnutie o zmene podmienok finančnej pomoci Grécku príjmu medzinárodní veritelia v druhej polovici októbra. Tento mesiac to vyhlásil grécky minister financií Jannis Sturnaras.

„Všetko sa pokúsime ukončiť do konca októbra,“ uviedol Sturnaras po stretnutí ministrov financií členských štátov eurozóny v Nikózii. V rokovaniach so zástupcami trojky veriteľských inštitúcií (EÚ, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond ) nastal pokrok a Grécko urobí všetko preto, aby mohlo definitívne rozhodnutie padnúť najneskôr ku koncu októbra, spresnil minister.