Žatva je v plnom prúde, úroda bude nadpriemerná

BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Doterajšie výsledky žatvy sú lepšie ako vlani, ale intenzita zberu tohtoročnej úrody sa zvyšuje len postupne.

Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

„Najďalej pokročilo kosenie ozimného jačmeňa, ktorý bol zozbieraný z 58 % sledovaných plôch, pričom jeho hektárový (ha) priemer zatiaľ vychádza na 4,82 tony (t), avšak celkový priemer sa očakáva zhruba na úrovni 4,2 – 4,3 t,“ uviedol Stanislav Nemec, hovorca SPPK.

Zber repky sa nedostal ani len do polovice a doterajšia priemerná úroda 3,17 t/ha v nasledujúcom období pravdepodobne klesne. Štatistický úrad SR ju odhaduje na 2,59 t/ha, zatiaľ čo minuloročná úroda bola na úrovni 1,99 t/ha.

Minuloročné výsledky poznamenalo extrémne sucho v produkčných regiónoch. Úroda by podľa SPPK mala byť u všetkých plodín medziročne lepšia, a to aj v prípade hustosiatych obilnín, ktoré boli do pondelka zozbierané len z necelých 4,5 % osevných plôch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...