Žatva na Slovensku finišuje, poľnohospodári sú sklamaní

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Žatva na Slovensku vstúpila do záverečnej štvrtiny.

Priebežné údaje Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) hovoria o značných prepadoch priemerných hektárových výnosov pšenice a jačmeňa.

Tie podľa hovorcu SPPK Stanislava Nemca výrazne zaostávajú za vlaňajškom.

„V prípade pšenice predstavuje doterajší hektárový priemer 3,32 tony a je medziročne nižší o 26,2 %, u jačmeňa sa predbežne zastavil na hodnote 3,14 t, takže je o 18,9 % horší ako vlani,“ uviedol Nemec.

Zo slabých výsledkov sú sklamaní aj samotní poľnohospodári. Mnohí z nich dosahovali v minulých obdobiach hektárové výnosy na úrovni šesť až sedem ton.

Tento rok niektorým sotva polovičné výnosy z hektára skomplikujú podľa Nemca pokrytie zvýšených nákladov na osivá, hnojivá, ochranné prípravky a palivá.

Charakteristikou tejto žatvy sú podľa hovorcu SPPK aj veľké rozdiely v produkcii medzi jednotlivými regiónmi a podnikmi.

Najviac pokročil zber repky, ktorú poľnohospodári zozbierali na viac než 80%. Jej hektárová úroda predstavuje 2,02 tony, čo je o 12 % menej než minulý rok.

Avšak celková produkcia bude podľa Nemca pre veľké vyorávky a výrazný pokles zberových plôch medziročne nižšia zhruba o 35 až 40 %.

„Pomalšie postupuje zber ovsa, raže, triticale a ostatných husto siatych obilnín, na ktoré však pripadá len necelých osem % z celkovej osiatej plochy, takže nie sú rozhodujúce pre súhrnné žatevné výsledky, ani pre celkové tržby poľnohospodárskej prvovýroby v Slovenskej republike,“ uzavrel Nemec.