Záujem o úverovanie rastie, no sporenie naďalej prevažuje

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Záujem o úverovanie rastie, keďže priemerná suma úveru po prepočte na jedného obyvateľa sa v prvom polroku medziročne zvýšila.

Kým na konci júna minulého roka predstavoval stav úverov pre retailových klientov v priemere na Slováka 3123 eur, na konci júna tohto roka to bolo podľa analýzy Poštovej banky už 3439 eur.

Predseda predstavenstva sprostredkovateľskej spoločnosti Finanzpartner Eduard Nagy uviedol, že preferencie klientov sa prispôsobujú najmä aktuálnym trendom a podmienkam v ekonomike.

V súčasnosti rastie záujem o hypotekárne úvery vďaka rôznym akciám bánk a nízkym úrokom, ktoré podliezli hranicu troch percent.

No aj napriek tomu sú podľa Nagya vklady v bankách stále vyššie ako úvery, hoci na nich úroková miera klesla tiež na historické minimá. Rovnako to vidí aj Poštová banka.

Ako uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská, na 100 eur uložených v banke pripadá 73 eur požičaných. Tento trend však podľa Nagya môže mierne ovplyvniť budúci vývoj, keďže sa na jeseň roku 2013 očakáva pokles úrokových sadzieb na vkladových produktoch a na druhej strane aj pokles úrokových sadzieb hypoték a úverov. „Tohtoročné úroky by mali dosiahnuť historické minimá, a preto je predpoklad, že Slováci si začnú predsa len viac požičiavať ako sporiť,“ povedal Nagy.

Dlhodobejším trendom podľa Nagyho je stále evidentnejšie uvedomovanie si Slovákov, že potrebujú riešiť nielen poistenie rizík, ale aj vlastnú prípravu finančných prostriedkov na dôchodok. Klienti sú podľa neho tiež z roka na rok stále náročnejší.

Ako doplnil, Slováci však stále preferujú konzervatívne nástroje zhodnocovania. „Hoci veľa Slovákov hľadá možnosti lepšieho zhodnotenia, spomienky na hospodársku krízu a pokles cien akcií sú stále veľmi čerstvé. Len málo ľudí sa pustí do hľadania optimálneho riešenia, ktoré ponúka aj vyšší úrok aj relatívnu istotu a stabilitu,“ uviedol Nagy. Väčšina Slovákov tak podľa neho siaha za istotou v podobe termínovaných vkladov, maximálne dlhopisov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...