Zavedenie daňových licencií považuje SDKÚ-DS za absurdné

25.10.2013

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Zavedenie daňových licencií, navrhované vládou, považuje SDKÚ-DS za absurdné. Povedal to na piatkovom tlačovom brífingu podpredseda strany Ivan Štefanec.

„Vláda má tento rok o 470 mil. eur menej z daní, než si naplánovala, z firemných daní o 272 mil. eur menej. Napriek tomu sa vláda nepoučila a plánuje zaviesť ďalšiu daň. Plánuje z nej vybrať ďalšie peniaze, čo je podľa môjho hlbokého presvedčenia nereálne,“ uviedol Štefanec.

Ako ďalej uviedol, Slovensko má rastúcu nezamestnanosť, ktorá je piata najvyššia v celej EÚ. „Máme rekordný dlh na úrovni 58 % HDP a štátna kasa je stále prázdnejšia,“ povedal k dôvodom zavedenia daňových licencií Štefanec.

Návrh smeroval k zníženiu administratívy

Zámer vlády zaviesť daň zo straty je podľa neho o to výraznejší, že ju chce nazvať novými licenciami. Podotkol, že licencie znamenajú niečo úplne iné. Pripomenul, že SDKÚ už dvakrát predložila licencie pre živnostníkov ako legislatívny návrh. Licencie mali znížiť administratívnu záťaž živnostníkov.

„Pôvodne návrh smeroval k zníženiu administratívy, a nie aby sa zhoršili podmienky pre tých, ktorých potrebujeme podporiť,“ zdôraznil Štefanec. Zámerom SDKÚ-DS je podľa slov Štefanca rozpútať verejnú diskusiu a ukázať občanom absurdnosť daňových licencií, a to aj prostredníctvom sociálnych sietí. Chcú tak vytvoriť tlak verejnosti proti ich zavedeniu.

Daňové licencie negatívne hodnotí aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. „Zachytili sme v médiách vyjadrenie, že 60 % podnikov a podnikateľov neplatí dane. Chcem povedať, že je rozdiel medzi výrazom neplatiť dane a nemať daňovú povinnosť. Je to zásadný rozdiel. To, že niekto nemá daňovú povinnosť, neznamená, že je podvodník,“ uviedol Sirotka.

Licencie sú veľkým zaťažením

„My sme navrhovali licencie, ktoré by malému živnostníkovi, ktorý je ešte pod hranicou platcu DPH a nikoho nezamestnáva, aby si jednou platbou mohol zaplatiť priemernú daň v rozpätí jeho zárobku, minimálne sociálne a zdravotné odvody,“ objasnil pôvodný zámer Sirotka. Podľa neho by tak mal živnostník prakticky pokoj s účtovníctvom.

Daňové licencie Sirotka považuje za sťaženie rozbehu činnosti pre malého podnikateľa „Ak spojíme legislatívnu úpravu o zložení 5 000 eur v hotovosti na účet práve začínajúcemu podnikateľovi a zároveň by mal tento začínajúci podnikateľ platiť aj novú licenciu, je to pomerne veľké zaťaženie,“ uzavrel Sirotka.

So zavedením nových daňových licencií počíta vládou schválený návrh budúcoročného rozpočtu. Ministerstvo financií zároveň so zavedením licencií navrhlo aj zníženie korporátnej dane zo súčasných 23 % na 22 %.