Zbaviť sa bezcenných akcií bude možné do konca roku 2013

1.3.2012

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Prevod tzv. bezcenných cenných papierov na Fond národného majetku (FNM) SR bude možný až do konca roka 2013. Poslanci NR SR totiž schválili v rámci novely zákona o verejnom obstarávaní aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa o rok posúva tento termín.

„Technicky by sa to v pôvodnom termíne nestihlo, takže som na to reagoval podaním tohto pozmeňujúceho návrhu,“ odôvodnil pozmeňujúci návrh po rokovaní parlamentného výboru pre financie a rozpočet jeho predkladateľ Ondrej Matej (SDKÚ-DS).

Bezodplatný prevod akcií na FNM je v súčasnosti podľa legislatívy možný len do konca tohto roka. Koncom vlaňajška totiž nadobudlo účinnosť ustanovenie novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorú na svojej decembrovej schôdzi schválila Národná rada SR a ktorá limituje bezodplatný prevod zaknihovaných cenných papierov na FNM.

Možnosť bezplatného prevodu cenných papierov na fond pritom existuje od 1. októbra 2009. Cenné papiere z prvej vlny kupónovej privatizácie v zmysle zákona eviduje CDCP. Každý, kto sa zapojil do prvej vlny kupónovej privatizácie a získal v nej cenné papiere, má v centrálnom depozitári zriadený svoj účet.

Občania môžu požiadať o výpis z účtu v depozitári bezplatne na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty alebo na pobočkách spoločnosti RM-S Market. Ak sa rozhodnú, že cenné papiere pre nich nemajú hodnotu, môžu ich bezodplatne previesť na FNM, ktorý za nich uhradí poplatok za vedenie účtu majiteľa.

V prípade prevodu cenných papierov FNM prevezme fond na seba povinnosť uhradiť poplatok za vedenie účtu majiteľa nielen za rok 2011, ale aj za dva predchádzajúce roky.