Zdravie má byť prioritou vlády, tvrdia stavovské organizácie

12.9.2012

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia stavovských profesijných organizácií pôsobiacich v zdravotníctve žiadajú zabezpečiť v budúcom roku financovanie v rezorte vo výške minimálne päť % odvodu za poistencov štátu.

Cieľom tohto kroku má byť zabezpečenie zdravotnej starostlivosti o občanov Slovenska. Vyplýva to z vyhlásenia zástupcov zdravotníckych organizácií, ktoré prijali na stredajšom stretnutí na pôde Slovenskej lekárskej komory.

Predstavitelia stavovských profesijných organizácií ďalej žiadajú vládu a Národnú radu SR, aby sa starostlivosť o zdravie občanov stala prioritou ich činnosti.

„Žiadame transparentný systém zdravotného poistenia a financovania zdravotnej starostlivosti, ktorý bude vybudovaný za spoluúčasti zdravotníckych a pacientskych organizácií. Na základe programového vyhlásenia vlády o spolupráci so stavovskými, odbornými a odborovými organizáciami na tvorbe zdravotníckych zákonov, žiadame o umožnenie aktívneho vstupu do tvorby príslušnej legislatívy,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení zdravotníkov.

Poslednou, štvrtou, požiadavkou stavovských organizácii je úprava legislatívy, ktorá by jasne upravila podmienky výkonu ich povolania a jeho reguláciu a upravila by aj právomoci komorám.

Platby za poistencov štátu by podľa prvého návrhu štátneho rozpočtu mali v budúcom roku klesnúť z aktuálnych 4,32 % na štyri percentá. „Zatiaľ návrh rozpočtu tak ako je predložený, počíta s percentom na úrovni štyri %,“ uviedol v polovici augusta štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini.