Zdravotné sestry budú protestovať pred ústavným súdom

1.10.2012

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Sestry a pôrodné asistentky sa stretnú na protestnom zhromaždení pred Ústavným súdom SR v Košiciach 10. októbra.

Pre agentúru SITA to uviedla Ivana Kvetková zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Protest bol aj v júli

Protest organizuje komora v spolupráci s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek ako reakciu na pozastavenie účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, o ktorom ústavný súd rozhodol ešte v júli.

„Cieľom protestu je poukázať na neustálu degradáciu postavenia sestier a upieranie ich občianskych práv,“ povedala Kvetková.

Ako pokračovala, rozhodnutie ústavného súdu má viaceré nedostatky, ktoré v nich vyvolávajú pochybnosti o férovom postupe pléna voči sestrám. „Plénum navyše rozhodlo o prijatí podania zarážajúco a neobvykle rýchlo,“ skonštatovala Kvetková.

Protest sa má niesť v rovnakom duchu ako v júli pred parlamentom. Tentokrát však sestry budú demonštrovať svoj postoj voči rozhodnutiu kompetentných orgánov nie v čiernych ale v bielych tričkách. Podľa Kvetkovej je to symbol toho, že sestry chcú naďalej poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť, slúžiť verejnosti a predovšetkým vykonávať svoju prácu na Slovensku.

Koľko ľudí sa protestu zúčastní, zatiaľ organizátori mapujú, očakávajú však podporu lekárov, pacientskych organizácií, ako i širokej verejnosti. Ústavný súd podľa Kvetkovej ešte o tom, či je zákon v súlade s ústavou, nerokoval a nie je zatiaľ známe ani to, kedy sa tak stane.

Prácu sestier si vyskúšajú možno aj poslanci

V októbri sestry pripravujú zároveň aj ďalšiu akciu, tzv. Deň so sestrami.

Počas nej dostanú poslanci a členovia vlády možnosť vyskúšať si na jeden deň prácu slovenskej sestry v zdravotníckych zariadeniach.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch mal od 1. apríla tohto roka garantovať sestrám minimálny plat vo výške od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe.

Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona zvýšenia platov nedočkali.

Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR. Tá podala súdu návrh na preskúmanie ústavnosti zákona 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a 11. júla pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.